TeknoTech, Elektrikli tekne sistemleri için özel aküler üretilmektedir. Bu aküler ortam şartlarına uygundur ve teknik nitelikleri yüksektir. Projeye uygun olarak özel tasarım paketler veya kutularda üretilen bataryalarda güvenlik düzeyi maksimumdadır ve batarya kutularında su soğutma kullanılır. Kurşunlu aküler kendi içlerinde sulu ve jel olarak ayrılırlar, ancak her iki sınıf da amaçlarına uygun olarak ağır koşullar için niteliklendirilir.

TeknoTech tekneler için özel olarak tasarladığı Marin serisi, güçlendirilmiş plakaları sayesinde yüksek marş basma gücü ile maksimum performans sağlar. Şoka ve sarsıntıya karşı ekstra dayanım gösteren Marin serisi aküler özel tasarımı ile minimum su kaybı avantajı sağlarlar.

 • Özel alev tutucular ile maksimum güvenlik
 • Özel tasarım ve alaşımlı ızgaralar ile maksimum korozyon direnci.
 • Düşük iç dirence sahip özel elyaf katkılı seperatörler.
 • Vibrasyon ve ağır hizmet şartları altında yüksek çevrim ömrü
 • Deniz şartları ve sarsıntıya karşı ekstra dayanım
 • Özel kapak tasarımı ile maksimum sızdırmazlık
 • Özel asit bileşeni
 • Özel dizayn plaka ve seperatörler
 • Özel hortumlu buşonlar
 • Tekne kullanımı için özel olarak güçlendirilmiş hibrid plakalar
 • Yüksek marş basma gücü ve kapasite

Uygulama Alanları

 • Tekneler
 • Yatlar

Marine Seri Sıvı ve Jel Akü Teknolojileri

Elektrikli deniz araçlarında tahrik sistemlerinin verimleri, besleme sistemlerinin verimleri ile doğru orantılıdır. Doğru bir sonuca ulaşabilmek için birbirleri ile uyumlu çalışabilecek sistemler oluşturulmalıdır. Teknos Eco Marine ARGE çalışmaları sonucunda projeye en uygun batarya sistemlerinin en doğru malzemeler ile üretim yapılmasını sağlamaktadır. Firma garantörlüğü ile kendi markası ile kullanıma sunmaktadır.

Jel Akü Sistemleri

Akü tamamen hermetiktir ve sıkı şekilde kapalıdır. (Gazların yeniden birleştirilmesi prensibi sayesinde ne asit, ne de gaz dışa çıkması olur). Gaz vasıtası ile asit hareketsiz hale getirilmiştir. Temizdir ve çevreye yüksek uyumluluktadır. Kesinlikle bakım gerektirmez. En uzun ömrün sağlanmasını garanti etmek için yüksek kalınlıkta pozitif aktif maddeden levhalar (bilinen araç aküsüne göre 5 kez daha fazla). %100 kullanılabilir kapasite. Bütün hizmeti boyunca şarj ve deşarja uygundur. Aşamalarda yüksek dayanıklılık, derin deşarja dayanır ve vibrasyonlara dayanıklıdır. Akünün beklemeye karşı dayanıklılığı: Altı ay durduktan sonra nominal kapasitesinin hala %80’inden fazlasına sahiptir ve 2 yıldan sonra da bunun %60’ından fazlasını muhafaza eder. Teknelerde olduğu gibi yoğun kullanım gerektiren bütün araçlarda en uzun ömrü ve emniyeti garanti etmek için özellikle üzerinde çalışılmış aküdür. Aşırı koşullarda bile mükemmel bir çalıştırmayı seyir hizmetleri için olağanüstü bir enerji verme ile birleştirir.

Sıvı Akü Sistemleri

Sıvı akülerde Air Mix sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde hücreye alttan verilen belli basınçtaki hava kabarcıkları şarj esnasında asidin daha iyi karışmasını ve asit yoğunluğunun hücre içinde homojen olmasını sağlar. Bu durum şarj süresini azaltır. Otomatik dolum sistemli akülerde tüm hücre buşonları şamandıralı olup, hortumlar ile birbirlerine bağlıdır. Hücrelerin elektrolit seviyesi, bu hortumların bağlı bulunduğu depodan yapılan otomatik dolumla seviyelendirilir. Asit ilavesi gerektirmez. Filtreli ve şamandıralı olmak üzere iki farklı tip ve özellikte buşon mevcuttur. “Özel tasarımlı kutup başı ve çift contalı somun” ile üretim. “Özel tasarımlı zarf” ile kaplanmış negatif plakalar. Özel kutup başı yapısı ile tamamen sızdırmaz tasarım. “Özel tasarımlı gountlet ve dip plastik” ile üretim. Özel formül ile yapılmış standart granül yapısına sahip aktif malzeme kullanımı, 99,99 saflıkta kurşundan oksitten üretilen aktif malzeme Yüksek geçirgenlik, mekanik ve kimyasal direnç ve minimum iç dirence sahip, separatörler. Uzun ömürlü, aside dayanıklı, yüksek kaliteli kazanç sağlar

LiFePO4 Bataryalar ;

TeknoTech marin teknoloji lityum seri bataryaları, gelişmiş lityum demir fosfat hücreleri ile projeye özel üretilmektedir. 
Lityum Demir Fosfat aküler, kuru çalışırlar ve kurşunlu akülere göre çok daha üstün nitelikleri vardır. Bu aküler daha hafiftir, hızlı şarj edilebilir, uzun ömürlüdür, bakım gerektirmez ve bitimine kadar tam voltaj verirler. Çalışmaları esnasında zararlı gaz salınımı yapmazlar. 
LiFePO4 yeni jenerasyon bataryalar güvenilirliği kanıtlanmış ürünlerdir. Ağırlıkları kurşun asitli bataryalara oranla %30 civarındadır. Kurşun bataryalar 2000 dolum performansı gösterirken, lityum bataryalar 5000 dolum kapasitelidir, kurşun bataryalar dolum ömrü sonunda kullanılmaz duruma gelirler, fakat lityum bataryalar dolum ömrünün sonunda sadece kapasitesinin bir kısmını kaybederler. Lityum bataryalar kapasitesinin %100 miktarını kullanırlar, kurşun asitli bataryalar kapasitesinin yaklaşık %60 miktarını kullanabilirler.
Yüksek devir sayısı ve olağanüstü verimlilik dikkate alındığında, bu piller
diğer pillere kıyasla en sürdürülebilir yatırımdır.
Yüksek yüklerde voltajı düşürmez, bu da aküyü mükemmel bir güç ile kullanmamızı sağlar. Hızlı şarj yapılabilen bataryalar elektrikli tekneler için idealdir.

Neden lityum iyon fosfat?

Neden lityum iyon fosfat?
Lityum iyon fosfat (LiFePO4 veya LFP) piyasada bulunan li-ion akü tiplerinin en güvenlisidir. Bir LFP hücresinin nominal voltajı 3,2V’tur (kurşun-asit: 2V/hücre). Bu nedenle bir 12,8V LFP akü seri bağlı 4 hücreden meydana gelir ve bir 25,6V akü seri bağlı 8 hücreden meydana gelir.

Dayanıklı
Bir kurşun-asit akü aşağıdaki durumlarda sülfatlaşmaya bağlı olarak zamanından önce işlevini yitirecektir:
• Uzun süreler boyunca şarj açığıyla çalışırsa (örneğin eğer akü nadiren tam şarj edilir veya hiç tam şarj edilmezse).
• Eğer kısmen şarj edilmiş halde veya daha da kötüsü tamamen deşarj olmuş halde kalırsa (kış boyunca yatta veya karavanda).
Bir LFP akünün tam şarj edilmesi gerekmez. Hatta bir tam şarj yerine kısmi şarj durumunda hizmet ömrü kısmen iyileşir. Bu, kurşun-asit akülere kıyasla LFP’nin çok önemli bir avantajıdır. Diğer avantajları ise geniş çalışma sıcaklığı aralığı, mükemmel döngü performansı, düşük iç direnç ve yüksek verimliliktir (aşağıya bakın). Bu nedenle LFP, çok talepkâr uygulamalar için tercih edilen seçenektir.

Verimli
Pek çok uygulamada (özellikle şebekeden bağımsız güneş ve/veya rüzgâr) enerji verimliliği hayati önem arz edebilir.
Ortalama bir kurşun-asit akünün gidiş dönüş enerji verimliliği (%100’den %0’a deşarj ve yeniden %100’e şarj) %80’dir.
Bir LFP akünün gidiş dönüş enerji verimliliği ise %92’dir. Kurşun-asit akülerin şarj işlemi, %80 şarj durumuna ulaşıldığında verimsiz hale gelir ve bu da birkaç günlük enerji rezervinin gerekli olduğu güneş enerjisi sistemlerinde (akünün %70 ila %100 şarj durumunda çalıştığı) %50 ve hatta daha düşük verimliliklere neden olur. Bunun aksine bir LFP akü, sığ deşarj koşullarında bile %90 verimliliğe ulaşacaktır.

Boyut ve ağırlık
%70’e kadar yer tasarrufu sağlar
%70’e kadar ağırlık tasarrufu sağlar
Pahalı mı?
LFP aküler kurşun-aside kıyasla pahalıdırlar. Ancak zorlu uygulamalarda, daha uzun hizmet ömrü, üstün
güvenilirlik ve mükemmel verimlilik yüksek ilk maliyeti fazlasıyla telafi edecektir.
Bluetooth
Bluetooth ile hücre voltajları, sıcaklık ve alarm durumu izlenebilir.
Hücre dengesizliği gibi bir (potansiyel) sorunun yerini tespit etmede çok faydalıdır.