Gezi Teknelerinin Çevre Dostu Elektrikli Teknelere Dönüşümü

PROJE İÇERİĞİ

Dalyan Tekne Kooperatifi tarafından düzenlenen turistik gezi organizasyonlarında kullanılmakta olan yaklaşık 150 adet tekne vardır. Bu tekneler fosil yakıtla çalışmaktadırlar ve Çevre Bakanlığının talimatı ile elektrikli eko teknelere dönüşümü kararı alınmıştır. Mevcut tekneler devlet destekleri ve hibe destekler ile yenilenecektir, aynı zamanda elektrikli eko teknelere dönüştürülecektir. Turistik açıdan ülkemizi temsil eden teknelerin görsellikleri ve konforu çok kötü durumdadır, proje dahilinde görsel ve kullanıma uygun iyileştirmeler de yapılacaktır. Proje için kaplumbağa dostu tahrik sistemleri geliştirilmiştir, bu sistemler teknenin mevcut sistemleri bozulmadan harici olarak uygulanacaktır. Tarafımızdan bir adet tekne dönüşümü yapılarak kooperatif yetkililerine teslim edilecektir ve testleri kullanım esnasında yapılacaktır. Uygunluğu onaylanan dönüşüm sistemini takiben diğer teknelerin dönüşümlerine başlanacaktır.

Çevre Bakanlığı Tebliği:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı öncülüğünde yürütülen Yenilenebilir Kaynaklı Elektrik Motorlu Tekne Sistemi Projesi kapsamında, Dalyan Kanalları üzerinde içten yanmalı, yüksek emisyon oranlı, fosil yakıtla çalıştırılan gezi teknelerinin motorları, çevre dostu elektrikli motorlu sisteme dönüştürülmesi kararı alınmıştır. Karar gereği, 2014 sonuna kadar kooperatif üyesi tüm tekneleri, kredi ve sponsorluklar ile dönüşümlerini tamamlanması. 2016 sonuna kadar Dalyan’da yoğun olarak kullanılan ( 495 adet ) tüm gezi teknelerinin motorlarının çevre dostu motorlara dönüştürülmesini sağlamak.
( http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=223 )

Finansal teşvik ve destekler:

Projenin tamamı devlet kurumları tarafından desteklenecektir, verilecek desteğin %75 hibe kalanı %25 geri ödemelidir. Kooperatif ve tarafımızdan oluşturulacak heyet, her tekne sahibinden gerekli vekaleti alarak konuyu ve işlemleri yürütecektir. Tüm destek bedelleri yetkili birimlerce tarafımıza ödenecektir. Deste verilmesi için görüşülen devlet kurumları, Geka kalkınma ajansı – Muğla Valiliği – Çevre Bakanlığı – Tubitak – Kosgeb Genel Müdürlüğü – Enerji Bakanlığı – Ekonomi Bakanlığı -Muğla Üniversitesi – Turizm Bakanlığı dır.

Dalyan bölgesi, Tükiye’nin ve dünyanın en önemli doğal gezi ve turistik noktalarından birisi olma özelliğine sahiptir.

Coğrafi yapısı ile kara ve denizin kaynaşmış olması ve bu ortamın doğa nimetleri, mucizeleri ve güzellikleri ile bütünleşmesi tanrının bizlere sunduğu görsel bir şölendir. Burada dünyaya gözlerini açan kaplumbağaların tekrar doğdukları yere gelerek yavrulamaları tanrının bir mucizesi değilmidir? Bunun yanısıra bölgede en çok ilgi çeken çamur banyoları şifa dağıtmaktadır. Tarifi olmayan plajları insanları büyülemektedir güzelliği ile.

Bu bölgedeki ekolojik ortamın korunması ve örnek teşkil etmesi için, Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanlığı ve Teknos Şirketi ( Nadir DÜLGEROĞLU ) işbirliği ile bir proje başlatılmıştır. Bu proje kapsamı gereği birkaç konuda önem kazanmaktadır. Dalyan da gezi amaçlı faaliyet gösteren teknelerin yenilenmesi ile denizler yeniden çiçek açacak. Teknelerin tamamı yenilenebilir enerji kullanmak üzere elektrikliye dönüştürülecektir. Solar sistem ile enerjisini sağlayacak teknelerde, tamamının tasarım ve üretimi yerli olarak yapılacaktır. Motoru ve motor sürücüsü yerli tasarım ve imalatdır. Bu teknelerde pervane sistemleri de kaldırılarak yerine türbin su pompası uygulanacaktır. Bu sistemin tasarım ve imalatı da tamamen yerli olması çok önem teşkil etmektedir. Pervanelerin deniz canlılarına ve kaplumbağalara zarar verdiğini düşündüğümüzde, bu türbin sistemi deniz canlılarının korunmasına fayda sağlayacaktır. Eko tekneler egsoz gazı salınımını ortadan kaldırmıştır ve bölgedeki havanın kirlenmesine engel olacaktır, bölgede yaklaşık 500 adet tekne hizmet vermektedir. Bu miktarda teknenin gaz salınımını düşündüğümüzde bölgenin ekolojik dengesinin ne kadar zarar göreceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Tabi ki 500 adet teknenin yakıt tüketimini topladığımızda ve seneler ile çarptığımızda, yurt dışına akan döviz miktarı da ciddi boyutlara ulaşmaktadır.