Eğirdir Gölü Elektrikli Tekne Projesi

Isparta’nın Eğirdir İlçesi’ndeki Eğirdir Gölü’nde hem güneş, hem de rüzgar enerjisiyle çalışabilen elektrikli gezi teknesiyle günübirlik turlar düzenlenecek.

Tasarımları ve projelendirmesi  Nadir DÜLGEROĞLU tarafından yapılan proje konusunda ülkemizde tek ve dünyada az sayıda projeler içindedir. Isparta’nın Eğirdir İlçesi’ndeki Eğirdir Gölü’ nde hem güneş, hem de rüzgar enerjisiyle çalışabilen elektrikli gezi teknesiyle günübirlik turlar düzenlenecek. Eğirdir Genç Girişimci İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından başlatılan proje kapsamında Teknos EcoMarine tersanelerinde yapımı süren 20 metrelik teknenin yakın zamanda göle indirilmesi planlanıyor. 

EGİAD’ın başlattığı ‘Eğirdir Gölü’nün Turizm Amaçlı Kullanımı, Elektrikli Gezi Teknesi Çalıştırılması ile Turizm Hareketliliğinin 12 Aya Yayılması Projesi’ kapsamında güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan elektrikli gezi teknesi yaptırılıyor. 20 metre uzunluğunda 68 kişi kapasiteli teknenin yapımı İstanbul’da sürüyor. Elektrik gücüyle çalışan tekneyle Eğirdir Gölü’nde oluşturulacak gezi parkurlarında günübirlik turlar düzenlenecek. 

‘GÖL 12 AY KULLANILABİLECEK’ 

Gölün kuzey, güney, batı ve doğu kıyılarının doğal ve tarihi değerlerinin tanıtılması hizmeti de bu tekneyle verilecektir,

“Bölgeye ve Eğirdir’e gelen turistlerin konaklama süresinin uzaması sağlanacak. Göl sadece yaz aylarında değil, 12 ay boyunca kullanıma açılacak. Mevzuata uygun ve güvenli bir gezi teknesiyle gezilerin yapılması ve seyahat acentelerinin ilgisinin Eğirdir’e çekilmesi konusunda da yeni adımlar atılmış olacak.” 

‘KAPASİTESİ 68 KİŞİ’ 

Elektrikli, güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan gezi teknesi Türkiye’de ilk, dünyada da sayılı olma özelliği vardır ve %100 yerli imalattır.

“Tekne 20 metre uzunluğunda, 68 kişi kapasiteli. İçerisinde toplantı salonu, restoranı olacak. Ayrıca hem gezi yapılacak hem de göle girdikten sonra güneşlenmek için uygun mekanımız olacak. En önemli unsuru da mazotlu olmadığı için gölü kirletmeyecektir ve doğa dostu çevreci teknedir.