Eğirdir gölü, Elektrikli tekne, Solar enerjili katamaran tekne, Tekne tasarımı ve modellemesi. Tasarımlar Nadir Dülgeroğlu & Mehmet Taşanyürek
Eğirdir Gölü’nde hem güneş, hem de rüzgar enerjisiyle çalışabilen elektrikli gezi teknesiyle günü birlik turlar düzenlenecek. Tekne Türkiye’de ilk alternatif enerjili ve çevreci, elektrikli gezi teknesi projesi olma özelliğindedir.

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Gölü’nde hem güneş, hem de rüzgar enerjisiyle çalışabilen elektrikli gezi teknesiyle günübirlik turlar düzenlenecek.

‘Eğirdir Gölü’nün Turizm Amaçlı Kullanımı, Elektrikli Gezi Teknesi Çalıştırılması ile Turizm Hareketliliğinin 12 Aya Yayılması Projesi’ kapsamında güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan elektrikli gezi teknesi yaptırılıyor. 20 metre uzunluğunda 68 kişi kapasiteli teknenin yapımı İstanbul’da sürüyor. elektrik gücüyle çalışan tekneyle Eğirdir Gölü’nde oluşturulacak gezi parkurlarında günübirlik turlar düzenlenecek.

‘GÖL 12 AY KULLANILABİLECEK’

Gölün kuzey, güney, batı ve doğu kıyılarının doğal ve tarihi değerlerinin tanıtılması hizmetinin de bu tekneyle verilecek “Bölgeye ve Eğirdir’e gelen turistlerin konaklama süresinin uzaması sağlanacak. Göl sadece yaz aylarında değil, 12 ay boyunca kullanıma açılacak. Mevzuata uygun ve güvenli bir gezi teknesiyle gezilerin yapılması ve seyahat acentelerinin ilgisinin Eğirdir’e çekilmesi konusunda da yeni adımlar atılmış olacak.”

‘KAPASİTESİ 68 KİŞİ’

Elektrikli, güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan gezi teknesinin Türkiye’de ilk, dünyada da sayılı projelerdendir. “Tekne 20 metre uzunluğunda, 68 kişi kapasiteli. İçerisinde toplantı salonu, restoranı olacak. Ayrıca hem gezi yapılacak hem de göle girdikten sonra güneşlenmek için uygun mekan olacak. %100 çevreci tekne mazotlu olmadığı için gölü kirletmeyecek. 

KONU İLE İLGİLİ HABER LİNKLERİ;

  • https://www.youtube.com/watch?v=1uE6FHHz6lc
  • https://www.haberler.com/egirdir-golu-elektrikli-tekneyle-gezilecek-7021553-haberi/
  • http://www.denizticaretgazetesi.org/gundem/egirdir-golu-elektrikli-tekneyle-gezilecek/6981
  • http://www.kent32.com/egiad-gole-elektrikli-tekne-indiriyor-8544h.htm
  • https://www.denizhaber.net/egirdir-golu-elektrikli-tekneyle-gezilecek-haber-60729.htm
  • http://www.ispartahaber.com.tr/isparta/egirdir-golu-elektrikli-tekneyle-gezilecek-11617h.html