Design Registered Product
( Tüm Tasarım ve Üretim Hakları TEKNOSGROUP / Nadir DÜLGEROĞLU’na aittir )

Hizmet Serisi SunBird-EW Tekneler ;

Teknos EcoMarine değişik konularda hizmet sektörü için geliştirdiği güneş enerjili ve elektrikli teknelerin üretimini yapmaktadır, elektrik motor sistemli olan teknelerde talepler doğrultusunda fosil yakıtlı motorlarda kullanılmaktadır. Hizmet amaçlı tekneler konusunda gerekli olan nitelikler dikkate alınarak özel olarak üretilen teknelerde tasarımlar dünyaya adını duyurmuş ve Ferrari tasarlayan ilk Türk olma özelliğini taşıyan Mehmet TAŞANYÜREK ve Nadir DÜLGEROĞLU tarafından yapılmaktadır. Bu teknelerde, amaca uygun tasarım ve üretimler yapılmaktadır.

Su Havzaları Denetim ve Araştırma Tekneleri :
Tüm tasarım ve imalat hakları Teknos Group’a ait olan Sunbird serisi tekneler kendi tersanemizde imal edilmekte olup, tamamı yerli tasarım ve imalat olması sebebi ile kullanıcılara sürekli destek sağlanabilmektedir. Su havzaları, barajlar ve göllerin denetlenmesi için özel olarak tasarlanan teknelerde gerekli fonksiyonlar oluşturulmaktadır ve donanımlar eklenmektedir. Kapsül tekne olmasının avantajı ile tüm yıl boyunca her hava koşulunda kullanılabilir, ısıtma ve soğutma iklimlendirme sistemi mevcuttur. Otomatik açılan ön cam ve arka kapak platform ile verimli kullanım sağlar. Elektrikli deniz araçları konusunda ülkemizde lider olan Teknos Ecomarine, araştırma ve denetleme serisi tekneler konusunda da duyarlı davranarak emniyet katsayısı en yüksek ürünü tasarladı. Su havzalarının 24 saat gece/gündüz kontrolünün ve gerekli müdahalelerin yapılması için uygun donanımlar tekneye entegre edilmektedir.

Su Havzaları Teknelerinin Genel Özellikleri;

 • Kapsül Tekne ( camları otomatik açılır kapanır fonksiyonlu )
 • Güneş enerjisi sistemi mevcuttur
 • Elektrik motorlu tahrik sistemi
 • Kapalı türbin teknolojisi ( Çift türbin )
 • GPS / GPRS sistemler ile uydu bağlantılı kontrol sistemi
 • Gece ve Gündüz görüş ileri teknoloji kamera sistemi
 • Su altı kamera sistemi
 • Online tüm bilgilerin aktarımı ve data kayıt
 • Uzaktan kontrol edilebilir nitelikli
 • Otonom sistemli ( önceden belirlenen koordinatları belirlenen saatlerde otomatik olarak sürücüsüz dolaşabilir )
 • Otomatik veya manuel ilaçlama yapar
 • Otomasyon sistemi ile su örneklerini değişik noktalardan alır ve depolar
 • Sonar sistem ile su altı tarama yapar

Çevre Denetim Tekneleri :

Bölge ve belde yönetimlerinin ihtiyacı olan kıyı denetleme tekneleri için ideal bir tasarım olan SunBird serisi ürünlerimiz projeye özel olarak imal edilmektedir. Sahildeki plajların ve tesislerin denizden denetiminin gerekli olduğu durumlar mevcuttur, bu teknelerin en büyük avantajı sığ yerlere yanaşabilmesi ve denizdeki insanların arasında dolaşabilmesidir. Pervanesiz türbin sistemi kullanılması avantajı ile hiç bir canlıya zarar vermez. Su altı ve su üstü sonar / radar sistemi bulunmaktadır ve insanlara veya başka bir yere çarpma ihtimali yoktur.

Cankurtaran ve Kıyı Güvenlik Tekneleri ;

Teknos EcoMarine, üretimini yaptığı güneş enerjili elektrikli kapsül tekneleri, plajlarda ve sahillerde kullanıma uygun niteliklerde cankurtaran ve güvenlik tekneleri olarak geliştirmiştir. Üstün elektronik donanıma sahip tekneler GPS uydu sistemleri ile takip edilmekte ve kullanılmaktadır. Gerekli olan durumlarda tekne sürücüsüz olarak uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir, belirlenen güzergâhlarda otonom olarak devriye görevi yapma kabiliyeti olan tekneler, üzerinden teleskobik olarak yükselen kameralar ile gece ve gündüz uzak mesafeleri görebilir ve anında merkeze aktarır. Kıyı bölgelerinde, plajlarda ve göllerde çok uygundur.

CANKURTARAN TEKNELERİN GENEL NİTELİKLERİ;

 • Güneş enerjili güç sistemi
 • Elektrikli ( yüksek kabiliyetli ) motor sistemi
 • LiFePO4 batarya teknolojisi
 • Kapalı sistem elektrikli türbin ( 2 adet )
 • Sahilde kullanıma uygun pervanesiz sistem ( insanlara zarar vermez )
 • Standartlara uygun tam cankurtaran donanımı
 • Tekne içinde monitörden kontrol ve kamera izleme özelliği
 • Sürücüsüz otonom devriye ve uzaktan kontrol sistemi
 • Çarpma ve kazaları önleyen, su altı ve su üstü radar sistemi
 • Arka kapak açılır ve boğulan kişi yukarı alınır, ilk müdahale arka kapak platformda yapılır.
 • Arka kapak açık hareket edebilir, sürülebilir özellikli
 • Ön camlar açılır ve ön bölümden müdahale yapılabilir
 • Gelişmiş siren ve uyarı ses sistemi vardır ( deniz için özel )
 • Tekne içinde ısıtıcı ve klima opsiyoneldir
 • Tekne ileri teknolojisi ile minimum enerji harcar ( devriye dolaşımı esnasında güneş enerjisi yeterlidir )

Gövde Yapısı : Kompozit vakum infüzyon sistem ile üretim,
maksimum mukavamet. Çift katlı batmaz gövde tasarımı

Taşıma Kapasitesi : Dört kişilik

Solar Panel : Esnek, marin seri yüksek verimli

Tahrik Sistemi : Harici montajlı türbin jet sistem

Motor Cinsi : 24-48 Volt AC motor, elektronik kontrol sistemi

Aydınlatma Sistemi : Tüm aydınlatmalar marin seri led teknoloji

Boyutlar : Boy = 350cm, En = 180cm, Yükseklik = 190cm

Tekne alt yapısı ( Air Cavity Teknoloji )

Teknenin gövde alt tasarımı Teknos Eco Marine firmasına aittir ve maksimum enerji tasarrufu sağlamaktadır. Alt tasarımın özelliği, su ile teknenin temasını kesen yapısı sürtünme katsayısını minimum seviyelere düşürmesi ve teknenin su üzerinde daha az enerji ile kaymasını sağlamasıdır. Tekne altına özel bir sistem ile hava üflenmektedir ve bu işlem sadece tekne hareket halindeyken gerçekleşir. Tıkanmaya karşı özel olarak geliştirilen hava subapları uzun ömürlüdür ve korozyon yapmaz niteliktedir. Ayrı bir blower fan ile hava basıncı ve üflemesi gerçekleşir.

Solar Panel Teknolojisi

Esnek nitelikli, lamine marin seri güneş panelleri her türlü hava şartlarına ve ıslak ortama uygun olarak ileri teknoloji ile imal edilmiştir. Tekne tavanında bir adet sabit ve onun altında kayarlı otomatik sistem ile açılan ikinci panel mevcuttur. Tekne kullanım dışıyken veya isteğe bağlı, otomatik olarak ikinci panel öne doğru kayarak daha geniş alan oluşturur ve teknenin ihtiyacı olan elektriği maksimum seviyede güneşten elde eder. Bu konuda dünyanın en gelişmiş ve yüksek verimli panelleri kullanılmaktadır.

Türbin Jet Kompakt Su Tahrik Teknolojisi

Teknenin en önemli sistemlerinin başında gelen tahrik sistemi en son teknoloji ile geliştirilmiş ve birçok sistem tek gövdede toplanmıştır. Motor türbin ile bir bütündür ve tamamen suyun içinde çalışır, ısınma problemi ortadan kaldırılan motor ömrü maksimum seviyelerdedir ve ısınmayan motor maksimum performanstadır daima. Harici bir modül olan türbin sistemi, tekneye çok basit bir uygulama ile monte edilir ve arıza durumunda yenisi ile çok kolay değiştirilir. Tekne çalışma saatleri içinde servis zamanı kaybetmez, tekrar hizmete devam eder.

Motor ve Türbin Sistemi ;

Tekne gövdesine harici olarak takılıp sökülebilen, kızaklı kompakt türbin sistemi özel tasarım olup tüm hakları firmaya aittir. 
Öncelikle denizdeki insanlara ve aynı zamanda deniz canlılarına zarar vermeyecek şekilde tasarlanan türbim sistemi Teknos firması yan kuruluşu Teknotech tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir. Aynı zamanda türbin içindeki motor ve motor sürücüleri tamamen tarafımızdan tasarlanıp imal edilmektedir. Sistemin diğer türbinlerden en büyük farkı, önden gelen basınçlı suyu da kullanarak maksimum performans sağlamasıdır.

GPS Takip ve Uzaktan Kontrol Sistemi

Teknelerin tüm uzaktan takipleri ve kontrolleri GPS teknolojisi ile gerçekleştrilir. Uydu üzerinden çalışan iletişim sisteminde her bir teknenin kendine ait bir kodu vardır ve dünyanın her yerinden takip ve kontrol yapılabilir. İşletmeci bir veya daha fazla işletmesini aynı anda merkezden kontrol edebilir. İşletmeciye firmamız tarafından yazılım yüklenmiş operasyon ve takip amaçlı tablet bilgisayar, sisteme entegre olarak çalışan ve üzerine tabletin monte edildiği ve boyuna asılabilen veya konsol olarak çalışabilen bir joyistik kontrollü uzaktan kontrol ünitesi verilir. Opsiyonel olarak yazılım işletmecinin uzaktan takibi için diğer bilgisayarlara da yüklenir.

GPS Kontrol sistemi uygulamaları;

 • Teknelerin konumlarının takibi
 • Hızlarının kontrolü ve sınırlanması
 • Karadan uzaklaşma mesafe sınırlaması ( sanal bariyer sistemi )
 • Batarya durumunun takibi ( şarj durumu ve ısısı )
 • Motorların takibi, ısınması ve hız kontrolü
 • Teknenin ışıklarının uzaktan açılıp kapatılması
 • Uzaktan arıza takibi
 • Tekne ile interkom ses bağlantısı
 • Teknenin uzaktan kontrol ile sahile yanaştırılması
 • Teknenin kaç saat ve dakika cinsinden kiralama takibi
 • Güneş paneli şarj takibi
 • Dalga seviyesi takibi

Gövde Yapısı ve Teknolojileri;

Teknenin tasarımı dijital ortamda yapılmıştır, kullanıma, su verimliliğine, rüzgar ve su direncine, sürüş emniyetine en uygun sonuca ulaşılmıştır. Dijital ortamda tasarlanan gövde modeli, üretim hatalarını ortadan kaldırmak amacıyla tamamı CNC robot sistemi ile işlenmiştir. Kompozit malzeme gövde, ileri teknoloji vakum infüzyon teknolojisi ile üretilir ve ürün kalitesi homojenliği enüst seviyeye çıkarılır. Alt gövde içi darbelere ve kırılmalara karşı önlem olarak esnek malzeme kaplıdır, su alma riski ortadan kaldırılmıştır. Tekne içi konfor ve kaymazlık sağlayan esnek poliüretan integral antibakteriyel nitelikli malzeme kaplanmıştır. Tüm gövde alev almaz B1 seviye malzemeden üretilmiştir.
Katamaran gövdeler altında uygulanan ,hakları firmamıza ait olup geleceğin sistemini sunmaktadır. Su ile tekne arasına hava üflenerek kaygan bir tabaka oluşturulur ve teknenin alt sürtünmesi tamamen ortadan kaldırılır. Maksimum enerji tasarrufu sağlanır.

Motor Sürücü Teknolojileri;

Teknos Ecomarine teknolojilerinin en önemli sistemlerinden olan kendi tasarım ve üretimi motor ve motor sürücüleri %95 verim ile çalışmaktadır. Düşük voltaj yüksek akım sistem kullanım esnasında güvenlik sağlamasının yanısıra çok fonksiyonlu kontrol imkanı sunar. Islak ve nemli ortamlar için özel olarak tasarlanan ve üretilen sistemler, bakım gerektirmez ve uzun kullanım ömrüne sahiptirler. Tork ve hız kontrolü fonsiyonu gereksiz enerji kayıplarına engel olmaktadır ve aynı zamanda teknenin kapasitesinin üzerinde hızlara çıkmasına imkan verir.

Denge ve Stabilizasyon Sistemi ;

Teknelerde en önemli etken, denge unsurudur, birçok küçük tekne bu sebeple batmaktadır. Teknelerimizde otomatik denge ve stabilizasyon sistemi mevcut olup, dört adet su tankı ile teknenin genel dengesini ayarlamatadır ve içindeki kişilerin yer değişmesi sonucu bozulan dengeyi otomatik olarak kendisi sağlar. Stabil sürüş konforu emsalleri arasında tekneyi ayrıcalıklı kılar.